środa, 23 października 2024 r. imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna

Zapowiedzi Wydarzeń

Intencje Mszy św.

Zapowiedzi wydarzeń

Uroczystość komunijna klas III w roku 2025 odbędzie się w niedzielę 25 maja, a w roku 2026 w niedzielę 10 maja.

29 Niedziela zwykła/ 20. 10. 2024 /

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna w Kościele Tydzień Misyjny. Za dzieła misyjne oraz w intencjach samych misjonarzy modlić będziemy się na różańcu. Dziś przypada też dzień modlitw za uczelnie katolickie. Jest to rocznica pomordowania Kapłanów pelplińskich w roku 1939.
  2. We wtorek przypada w liturgii wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża.
  3. W sobotę o godz. 10,00 będzie Msza św. wieńcząca kurs lektorów, który prowadził ks. Olek w ramach naszego dekanatu. Podczas Eucharystii uczestnicy kursu otrzymają promocję do posługi lektora. Zapraszamy parafian do udziału w tej Mszy św.
  4. Narzeczonym, którzy w przyszłym roku planują sakramentalne małżeństwo podaję do wiadomości, że właściwe przygotowanie wymaga uczestnictwa w tzw. "weekendzie dla narzeczonych". Najbliższy i najbliżej nas odbędzie się w ośrodku rekolekcyjnym w Białogórze pod koniec listopada w dniach 29-30. Zgłoszenia można dokonać drogą internetową na stronie Ośrodka rekolekcyjnego.
  5. Po zakończonym nawiedzeniu rodzin przez ikonę MB Nieust. Pomocy zwracam się z propozycją do parafian i informuję - jeśli są chętni - że te obrazy można nabyć, by  znalazły trwałe miejsce w waszych domach.
  6. Wobec zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, pragnę przypomnieć podstawowe zasady związane z cmentarzem. Cmentarz katolicki, podobnie jak świątynia, jest miejscem świętym. Godność miejsca świętego wymaga w tym zakresie współpracy wszystkich parafian. Obowiązują elementarne zasady kultury. Nie wolno: zaśmiecać terenu, palić tytoniu, pić alkoholu, zabierać na cmentarz zwierząt – psów. Śmieci i wszelkie odpady, należy składać do przeznaczonego na ten cel pojemnika, a nie rzucać obok. Przepisy prawne o cmentarzach regulują, że grób chroniony jest przez 20 lat. Po upływie tego czasu może być użyty ponownie. Prawo do grobu może być odnowione na dalsze 20 lat po uiszczeniu należnej opłaty. Bez zgody zarządcy cmentarza nie można postawić też pomnika lub tablicy nagrobnej. Należy wcześniej przedstawić do zatwierdzenia projekt rysunkowy pomnika. Za ustawienie nagrobka pobiera się opłatę w wysokości 10 % do kasy parafialnej i Kurii Diecezjalnej. Przepisy o cmentarzach określają, że samowolnie nie można nawet sadzić drzewek przy grobach. Jednocześnie chcę podziękować wszystkim, którzy okazują zatroskanie o porządek na cmentarzu, dbają o groby i w ten sposób wyrażają swoją wiarę w życie wieczne i świętych obcowanie. Pragnę też poinformować, że modlitwy za zmarłego w dniach żałoby odbywają się w kaplicy po wieczornej Mszy św.
  7. Wypełnione kartki na wypominki można składać w zakrystii lub biurze parafialnym.
  8. W ostatnią niedzielę w całej Polsce odbyło się liczenie wiernych uczestniczących we Mszy św. Frekwencja na niedzielnych Mszach św. kształtuje się w naszej parafii na poziomie 24 %. Niepokojące zjawisko motywuje nas wszystkich do usilnych starań, aby było nas więcej, a szczególnie, aby odnalazły się na Eucharystii w niedzielę dzieci i młodzież.
  9. Do sprzątania kościoła w sobotę proszeni są parafianie według ustalonej kolejki.
  10. Pragnę serdecznie podziękować parafianom, którzy posprzątali kościół. Wszystkim dziękuję za dzisiejszą obecność i za złożone ofiary.

Intencje Mszy św. / 20. 10. – 27. 10. 2024 /

Niedziela, 20. 10.

7:30    w rocz. ślubu Jadwigi i Andrzeja z prośbą o bł. Boże

9:00   za ++ Zdzisława Dampc - w 3-cią rocz. śmierci, Patryka i ++ z rodziny