czwartek, 28 marca 2024 r. imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

15 grudnia 2013

Msza św. za ojczyznę

W niedzielę, 15 grudnia, suma parafialna sprawowana była w intencji ojczyzny. Uczestniczyli w niej, licznie przybyli, byli internowani przez komunistyczne władze PRL w Strzebielinku, wówczas placówce podlegającej pod Zakład Karny Wejherowo. Obecne były sztandary „Solidarności” : Oddziału wejherowskiego reprezentowany przez EWZ Żarnowiec oraz PKS Wejherowo, odział Gdynia.  Największy obóz internowania funkcjonował tu od 13. 12. 1981 – 23 12. 1982, więziono w nim łącznie 491 działaczy i sympatyków „Solidarności”  rejonu gdańskiego i Komisji Krajowej. W kościele umieszczony był krzyż strzebieliński, na którym widnieją podpisy internowanych. Mszy św. w koncelebrze z miejscowym ks. proboszczem Marianem Miotkiem i ks. proboszczem z Kostkowa Robertem Mayerem, przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Antoni Bączkowski, Rektor WSD w Pelplinie. W czasie Mszy św. śpiewał miejscowy chór Appassionato. Po zakończonej Eucharystii głos zabrał w imieniu internowanych p. Andrzej Drzycimski oraz z ramienia działaczy „Solidarności” p. poseł Janusz Śniadek. Na zakończenie uroczystości p. Antoni Filipkowski zaśpiewał kilka ballad.

Msza św. za ojczyznę