piątek, 19 kwietnia 2024 r. imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

15 września 2013

Marsz śmierci

Tradycyjnie, w trzecią niedzielę września, odbyły się uroczystości w Rybnie na grobach ofiar KL Stutthof.  Ewakuacja obozu rozpoczęła się 25. 01. 1944 roku przy 25 stopniowym mrozie. Więźniów prowadzono pieszo w kierunku Lęborka, na ziemie pozostające pod panowaniem niemieckim. W trakcie tzw. „Marszu śmierci” z powodu wycieńczenia, głodu i rozwijających się chorób umierało tysiące ewakuowanych osób. Na cmentarzu w Rybnie pochowanych jest 800 ofiar. W uroczystościach upamiętniających te tragiczne wydarzenia brali udział nieliczni byli więźniowie, którzy ocaleli z „Marszu śmierci”. Po części artystycznej i apelu poległych, na grobach celebrowana była Msza św. zorganizowana przez parafię Kostkowo. W modlitwach uczestniczyli też parafianie Gniewina i młodzież naszej szkoły.

Marsz śmierci