czwartek, 25 kwietnia 2024 r. imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

19 marca 2023

Dzień Jedności Kaszubów

Dzień Jedności Kaszubów to święto obchodzone corocznie 19 marca, upamiętniające pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. W bulli datowanej na 19 marca 1238 r. papież Grzegorz IX zatytułował księcia szczecińskiego „księciem Kaszub” (łac. dux Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem. Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. W tym roku Kaszubi z różnych zakątków Pomorza zjechali się do Gniewina. Po nabożeństwie we wspólnym przemarszu goście, mieszkańcy i poczty sztandarowe przeszli do miejscowej hali widowiskowo-sportowej. Świętowanie jest też odpowiedzią na przesłanie, które skierował do Kaszubów w 1987 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni papież Jan Paweł II. Wtedy powiedział i obudził dusze i serca: „Drodzy bracia i siostry Kaszubi strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowi o waszej tożsamości".

Dzień Jedności Kaszubów