środa, 24 kwietnia 2024 r. imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

11 grudnia 2016

Zjazd Internowanych na Mszy św. za Ojczyznę

W roku 35 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego internowani w ośrodku odosobnienia w Strzebielinku spotkali się na Mszy św. sprawowanej w ich intencji i tych, którzy odeszli już grona żyjących (ponad 100 osób), ich rodzin oraz w intencjach Ojczyzny, w kościele w Gniewinie. Zebrani modlili się przy Krzyżu Strzebielińskim i Matce Bożej Strzebielińskiej, która powróciła do Gniewina. Historię Obrazu i jego autora przypomniał p. Jan Wyrowiński. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. ppłk Wiesław Orłowski, proboszcz z Wierzchucina. Powrót Obrazu Matki Bożej był źródłem radości głównie byłych internowanych. Otóż, jeden z internowanych w Strzebielinku, Antoni Szymkowski, konserwator zabytków z UMK w Toruniu, podjął się namalowania obozowej repliki obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, z okazji jego 600-lecia obecności na Jasnej Górze. Pierwowzorem było oblicze Czarnej Madonny z autografem ks. prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego, znajdujące się w kaplicy obozowej. Autor zaprojektował do obrazu proste ramy z drewna, na których znalazły się słowa u góry: „Wiara, Nadzieja, Miłość”, u dołu : „Prawda, Godność, Równość”. Na bocznych ramach drut kolczasty i małe biało-czerwone flagi. Decyzją ks. biskupa gen. dyw. Józefa Guzdka, biskupa polowego Wojska Polskiego, Obraz MB został przekazany z kościoła garnizonowego w Inowrocławiu gdzie się znajdował do parafii w Gniewinie.

Więcej informacji o Obrazie Matki Bożej znajduje się w zakładce: Historia

Zjazd Internowanych na Mszy św. za Ojczyznę