piątek, 29 marca 2024 r. imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

24 kwietnia 2016

Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła

W ramach nawiedzenia diecezji pelplińskiej przez św. Michała Archanioła, Gniewino przeżywało swój czas z soboty na niedzielę . Figura św. Michała Archanioła, pochodząca z sanktuarium w Monte Sant Angelo, przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, a pod jego stopami leży pokonany szatan, ukazany jako potwór o twarzy małpy, udzie kozła, pazurach lwa i ogonie węża. Wierni oczekiwali na powitanie Wysłannika nieba na placu przy Straży, by w uroczystej procesji wprowadzić go do świątyni parafialnej. Gdy Książe wojsk niebieskich zajął miejsce na przygotowanym postumencie, powitały go dzieci, dorośli i ks. proboszcz.

W słowach powitania przedstawiciele rodzin wyrazili swoje prośby: "Boży Archaniele, nasza tarczo w pokusach, nie pozwól by w naszych rodzinach zalęgła się zazdrość, a w sercach zakorzenił grzech. Czekamy na uzdrowienie i uwolnienie od naszych słabości, zniewoleń i zmartwień. Dopomóż by nasze rodziny trwały we wspólnocie, w miłości i pokoju. Rozpal w nas na nowo płomień umiłowania jedynej prawdy i rzeczywistości. Pociesz samotnych, a chorym i starszym daj umocnienie. Jako zatroskani rodzice prosimy Cię, błogosław naszym dzieciom, strzeż ich wiary i nie dozwól, aby w życiu zbłądziły".         Swoje nadzieje wypowiedział też w powitaniu rządca parafii: "Chorąży Boga, dzielny wojowniku, Święty Michale! Świat w którym żyjemy znalazł się na jakimś wielkim wirażu historii. Zmienia się oblicze Polski, Europy i świata. Czujemy się dziś bardziej przynagleni do wzmożenia wysiłku ewangelizacyjnego, który będzie sięgał w głąb, przemieniał, a w konsekwencji będzie realizacją czynów miłosierdzia. Utożsamiając się z Kościołem, czujemy się posłani, aby siać ziarno słowa Bożego na glebie współczesnego świata.

Wiemy, że wobec tych współczesnych wezwań, najważniejszą sprawą jest człowiek: jego odrodzenie oparte na świadomości przyjętego chrztu, jego głęboka wiara, jego więź z Kościołem i odpowiedzialność za Kościół, jego właściwa postawa w rodzinie, w środowisku pracy, w szkole, w życiu publicznym..."

Spotkanie ze Świętym potęgowały dźwięki orkiestry i śpiewy scholi. Wiele osób przyjęło szkaplerz św. Michała Archanioła. Przeżycia te pozostają w sercach uczestników. W niedzielę po porannej Mszy św. dla osób starszych i samotnych z nałożeniem rąk, o godz. 9,00, św. Michał odjechał do kościoła w Bożympolu Wielkim.

Nawiedzenie figury św. Michała Archanioła